more_horiz
Historia

Andrzej Waligórski. Rycerz radiowego kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:40
30 lat temu, 10 maja 1992 roku, zmarł we Wrocławiu Andrzej Waligórski, legenda Polskiego Radia, aktor, poeta, satyryk i dziennikarz.
Andrzej Waligórski
Andrzej WaligórskiFoto: T. Woźny, archiwum Ośrodka "Pamięć i Przyszłość"

"Rycerzy trzech: Kmicic, Wołodyjowski, Zagłoba"

Występował w popularnym słuchowisku radiowym "Rycerze", nadawanym w magazynie "60 minut na godzinę" w radiowej Trójce. W programie będącym parodią Trylogii Henryka Sienkiewicza, Andrzej Waligórski wcielił się w niezapomnianą postać Onufrego Zagłoby. Grał wraz z kolegami z Kabaretu Elita - Janem Kaczmarkiem, Jerzym Skoczylasem, Włodzimierzem Plaskotą - i Ewą Szumańską w roli Oleńki Billewiczówny.

Zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę ("Ballada o Cysorzu") i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską. Na radiowej antenie stworzył też postać Dreptaka. Był autorem między innymi "Bajeczek Babci Pimpusiowej", a także kierownikiem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studio 202".

Teatr, kino, piosenka

Związany był też z wrocławskimi kabaretami i tworzył własne grupy. Pierwszą z nich był kabaret "Zielony gacek", kolejną "Dreptak". Inny ważny składnik jego twórczości stanowiły piosenki, do których pisał słowa. Śpiewały je między innymi: Sława Przybylska, Maria Koterbska, Tadeusz Chyła, Alina Janowska oraz Iga Cembrzyńska.

W latach sześćdziesiątych Waligórski pracował dla teatru. Teatr Polski we Wrocławiu wystawił jego parodię "Tytoniowej drogi" Erskine'a Caldwella pt. "Tabaczana ścieżka". Napisał także nowe teksty intermediów do "Księżniczki Turandot" - komedii dell'arte Carla Gozziego w reżyserii Henryka Tomaszewskiego.

Do jego dorobku należą ponadto scenariusze do filmów "Za rok, za dzień, za chwilę" oraz "Ostatni peron", a także wiersze publikowane na ostatniej stronie tygodnika "Najwyższy czas!".

Andrzej Waligórski zmarł na zawał serca 10 maja 1992 roku we Wrocławiu. Po śmierci artysty jego imię otrzymała jedna z ulic tego miasta. Jest także patronem wrocławskiego gimnazjum nr 16.

IAR

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem