more_horiz
Gospodarka

Dobre wyniki handlu zagranicznego: do września nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 1,8 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 11:47
Polscy eksporterzy nie zwalniają tempa - nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego od początku roku do września 2021 r. wyniosła 1,8 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak informuje GUS, w tym miesiącu wartość eksportu wyniosła 207,4 mld euro (248,6 mld dol.), a importu - 205,6 mld euro (205,6 mld dol.).

Najwięcej eksportujemy i importujemy do krajów rozwiniętych

Największy udział w eksporcie ogółem Polska ma z krajami rozwiniętymi - 86,3% (w tym UE 74,8%), a w imporcie - 63,4% (w tym UE 54,8%), wobec odpowiednio 86,4% (w tym UE 73,9%) i 65,3% (w tym UE 55,5%) w analogicznym okresie ub. roku.

Najmniejsze obroty z krajami Europy Środkowo-Wschodniej

Natomiast najmniejszy udział odnotowano z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, który w eksporcie ogółem wyniósł 5,7%, a w imporcie 7,6%, wobec odpowiednio 6,0% i 6,3% w analogicznym okresie 2020 r.

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Minister rolnictwa: pandemia nie załamała eksportu produktów rolno-spożywczych

Ujemne saldo z krajami rozwijającymi się i Europy Środkowo-Wschodniej

Ujemne saldo odnotowano z krajami rozwijającymi się – minus 195,1 mld (minus 51,4 mld dol., minus 42,9 mld euro) oraz z krajami Europy Środkowo-Wschodniej minus 17,8 mld zł (minus 4,7 mld dol., minus 3,9 mld euro).

shutt eksport 1200.jpg
Eksperci: doskonałe wyniki handlu zagranicznego pozytywnie wpływają na obraz całej gospodarki

Do grupy krajów rozwijających się zalicza się większość krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Oceanii oraz Maltę i Turcję.

Dodatnie saldo z krajami rozwiniętymi, w tym z UE

Natomiast dodatnie saldo uzyskano w obrotach z krajami rozwiniętymi 221,2 mld zł (58,3 mld dol., 48,6 mld euro), w tym z krajami UE saldo osiągnęło poziom 193,0 mld zł (50,9 mld dol., 42,4 mld euro).

Kraj rozwinięty – kraj o wysokim poziomie rozwoju, głównie gospodarczego.

Co roku publikowana jest lista państw ułożonych według poziomu rozwoju i podzielonych między cztery grupy rozwojowe: kraje bardzo wysoko rozwinięte (wśród nich Polska), kraje wysoko rozwinięte, kraje średnio rozwinięte i kraje słabo rozwinięte. Oceny kraju dokonuje się na podstawie analizy ogólnej państwa, przy czym najważniejszymi czynnikami branymi pod uwagę przy klasyfikacji państw do rankingu WRS są: edukacja, służba zdrowia, jakość życia i dochód per capita.


GUS, PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem