more_horiz
Wiadomości

Fernando Santos nie dba o "wrażenia estetyczne". Jerzy Engel: ofensywa błyśnie gwiazdami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:39
Fernando Santos otrzymał od PZPN-u misję awansu na Euro 2024, ale również poprawy stylu gry Biało-Czerwonych. Czy Portugalczyk jest odpowiednim szkoleniowcem, by zrealizować te zadania? Na to pytanie na antenie Polskiego Radia 24 odpowiedział Jerzy Engel.
Fernando Santos cieszy się uznaniem Jerzego Engela
Fernando Santos cieszy się uznaniem Jerzego EngelaFoto: Forum

Na tę chwilę czekała cała piłkarska Polska, kiedy we wtorkowe popołudnie na PGE Narodowym prezes PZPN przedstawił nowego trenera Biało-Czerwonych.

Jerzy Engel, były selekcjoner reprezentacji Polski nie należy do entuzjastów zatrudniania zagranicznych szkoleniowców, jednak dla Santosa jest gotów zrobić wyjątek.

- Ja wierzę w polskich trenerów i piłkarzy i jestem zdania, że polską reprezentację powinien prowadzić nasz rodak, ale jeśli nie on, to właśnie ktoś taki, jak Fernando Santos - oświadczył Engel w programie "Temat Dnia".

Trener, który prowadził Biało-Czerwonych w latach 2000-2002, chętnie wylicza zalety nowego opiekuna kadry. - To jest renoma, wielka kultura prowadzenia zespołu i doświadczenie. Santos ma za sobą wielką historię i świetne osiągnięcia z reprezentacją Gracji i Portugalii - komplementuje portugalskiego szkoleniowca Engel.

Nie brakuje jednak głosów, według których Santos jest trenerem, który podobnie jak poprzedni opiekun Biało-Czerwonych zwraca uwagę przede wszystkim na grę w obronie i wyniki, nie dbając o "wrażenia estetyczne" kibiców. Engel nie zgadza się z tą opinią.

- Santos jest znacznie bardziej ofensywnym trenerem niż Czesław Michniewicz. Myślę, że pod jego wodzą będziemy oglądali futbol nastawiony na atak i oparty na naszych gwiazdach formacji ofensywnych. Santos z wieloma gwiazdami pracował i wie, jak je "uruchomić" - przekonuje były selekcjoner.

Posłuchaj
19:56 PR24 2023_01_24-15-32-57_Engel.mp3 Jerzy Engel o wyborze Fernando Santosa na trenera polskiej kadry piłkarskiej ("Temat dnia / Gość PR24")

Do obowiązków Fernando Santosa będzie należało także wsparcie polskiego systemu szkolenia. Engel pozostaje sceptyczny wobec tego pomysłu.

- To ładnie brzmi i dobrze wygląda w kontrakcie, ale bardzo rzadko się sprawdza. Selekcjoner na ogół nie ma czasu, by zajmować się pracą z młodzieżą. Oczywiście, na pewno zobaczymy go na meczach kadry U-21, ale najważniejsza będzie praca z dorosłą reprezentacją - podkreśla Engel.

Nowy selekcjoner będzie miał za zadanie między innym wywalczenie awansu w ramach el. Euro 2024Biało-Czerwoni rozpoczną eliminacje 24 marca z Czechami na wyjeździe, a trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. Na turniej w Niemczech awansują dwie drużyny z grupy.

Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski o kontrakcie Fernando Santosa:

Czytaj także:

Polskieradio24.pl

 bg

Zobacz także

Zobacz także