Łukasz Krzyżanowski: reportaże Canina to rodzaj obserwacji ukrytej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 18:06
- Dzięki przedstawianiu się jako angielski dziennikarz, ktoś z zewnątrz, spoza tego kontekstu, był w stanie usłyszeć opowieści, ktorych normalnie ludzie by mu nie opowiedzieli - mówił w Dwójce autor wstępu do zbioru reportaży Mordechaja Canina.
Audio
  • Prof. Monika Adamczyk-Grabowska i dr Łukasz Krzyżanowski o książce Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" (Wybieram Dwójkę)
okładka książki  Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce
okładka książki "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" Foto: Shutterstock.com/oumjeab

dziecko w śniegu 1200.jpg
Włodek Goldkorn: "Dziecko w śniegu" to książka o tworzeniu się pamięci

Książka "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" po raz pierwszy ukazała się w Izraelu w 1952 roku. Na jej polski przekład trzeba było czekać do grudnia 2018 roku. Autorem jest Mordechaj Canin - pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie.

"Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza" - tak zaczyna się ten zbiór reportaży.

- Canin z wielkim bólem porównuje tę rzeczywistość lat 40. z tym, co było wcześniej. On ciągle podkreśla, że przez całe wieki to byli sąsiedzi, że pomimo różnych zatargów czy antysemityzmu jednak były to dwa narody blisko ze sobą związane. Jest nawet w stanie to zrozumieć, że Niemcy doprowadzili do jakiejś zupełnej brutalizacji i zezwierzęcenia tych relacji, ale bardzo trudno mu się z tym pogodzić - tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Grabowska, tłumaczka książki.

Z jakiego powodu Mordechaj Canin został aresztowany, gdy chciał wrócić do Wielkiej Brytanii? Kogo nazywał największym wrogiem Polski? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: prof. Monika Adamczyk-Grabowska (tłumaczka książki "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce"), dr Łukasz Krzyżanowski (autor wstępu)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

materiały prom. wyd. Nisza/pg/mko

Czytaj także

"Polacos". Przygody polskich Żydów w Kostaryce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 18:30
– Praca nad tą książką także zaczęła się jako przygoda – mówiła w Dwójce Anna Pamuła, autorka niedawno wydanego tomu "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin podąża tropem Izaaka Singera

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 09:00
W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy rozpoczynający się 25 lipca festiwal "Śladami Singera" w Lublinie, osnuty wokół opowiadań żydowskiego pisarza, na którym spotkają się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość ocalona. Losy Krystyny i Bernarda Świerczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:07
Kiedy się poznali, byli jeszcze dziećmi. Mieszkali w tym samym domu przy warszawskim bazarze Kercelego. Rozdzieliła ich wojna, ale tylko na pewien czas. On - Bernard Konrad Świerczyński, uhonorowany po latach medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - ocalił jej życie.
rozwiń zwiń