"Gdy byłem kimś innym". Joanna Wójcik-Géhin: trudno tę książkę zaklasyfikować

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 17:21
- Jest to zapis dziennikarskiego śledztwa, choć przedmiot tego śledztwa jest dość nietypowy. Można tę książkę odczytywać na różnych poziomach. Z jednej strony mamy zdarzenie paranormalne, tę wizję, jakiej doznaje Stéphane Allix podczas jednej z medytacji. Jak się okazuje, doprowadza go ona do człowieka, który rzeczywiście istniał - mówiła tłumaczka i wydawczyni książki "Gdy byłem kimś innym".
Okładka książki Gdy byłem kimś innym
Okładka książki "Gdy byłem kimś innym"Foto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
09:13 Wybieram Dwójkę 23.06.2020 wójcik.mp3 Joanna Wójcik-Géhin o książce "Gdy byłem kimś innym" Stéphane'a Allixa (Wybieram Dwójkę)

 

Będąca przedmiotem rozmowy książka to opowieść francuskiego dziennikarza śledczego Stéphane'a Allixa, który postanawia odpocząć i uporządkować swoje życie. Bez telefonu, bez dostępu do internetu udaje się do amazońskiej dżungli i w czasie jednej z medytacji ma wizję.

- Z człowiekiem, który ukazał mu się w tej wizji, czuje ogromną więź. Czuje, jak by to on umierał, trafiony odłamkiem pocisku. Czuje emocje tego człowieka. Poznaje jego stopień, imię i nazwisko. Niemniej, gdy wraca do rzeczywistości, do Paryża podchodzi do tego całego zdarzenia dość sceptycznie. Uważa, że to być może jest wytwór jego cierpliwości. Nie ufa do końca swojemu doświadczeniu, aż do momentu, gdy kilka miesięcy po powrocie z Peru wpisuje do wyszukiwarki nazwisko tego człowieka i jego stopień - relacjonowała Joanna Wójcik-Géhin, która nie tylko sama dotarła do oryginału "Gdy byłem kimś innym", ale również przetłumaczyła książkę Stéphane'a Allixa z francuskiego i wydała ją na polskim rynku.

W dalszej części audycji m.in. o tym, kim był mężczyzna z wizji francuskiego dziennikarza śledczego i dlaczego jego książka to ostrzeżenie.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Joanna Wójcik-Géhin (tłumaczka i wydawczyni książki "Gdy byłem kimś innym" S. Allixa)

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Agnus Morales: każdy z nas mógłby zostać uchodźcą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:00
- Dziennikarze opisujący migracje, skupiają się głównie na bólu i dokonują wtórnej wiktymizacji. Ja próbuję pokazać, że migranci mają też inne życie. Że tworzą, są malarzami, zajmują się fotografią - opowiada Agus Morales, autor książki "Nie jesteśmy uchodźcami. Życie w cieniu konfliktów zbrojnych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charlie Leduff: to nie są najgorsze czasy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 16:08
- Ameryka to bardzo trudne miejsce, tak samo jak Polska. Jeśli zamienisz w mojej książce nazwę "Stany Zjednoczone" na "Polska" to będzie dalej zrozumiałe. Dlatego jest po polsku, i jestem z tego bardzo dumny - opowiadał w Dwójce amerykański dziennikarz i autor książek poruszających problemy współczesnej Ameryki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olgierd Budrewicz. Warszawiak, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:35
12 lat temu, 20 listopada 2011 roku, zmarł Olgierd Budrewicz - pisarz, dziennikarz, reportażysta, varsavianista i podróżnik, a także żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jedna z jego książek nosi znamienny tytuł "Byłem wszędzie".
rozwiń zwiń