X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Walentynowicz. Anna szuka raju" biografia napisana od nowa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 19:18
 - W latach 90. rodzina ukraińska ją odnalazła i zaczęła utrzymywać kontakty z siostrami, o których w oficjalnej biografii nigdy nie wspominała, z bratem. Podejrzewała, że jej rodzina została zamordowana w czasie wojny. Trochę mnie dziwi, że ukrywała to do końca - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marek Sterlingow, współautor nowej biografii Anny Walentynowicz "Walentynowicz. Anna szuka raju"
Audio
  • Rozmowa z autorami nowej biografii Anny Walentynowicz (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją.

Hanna Krall w czasie spotkania z autorami książki poradziła im, aby wystrzegali się oceniania w treści, którą gromadzili. - W trakcie pracy zauważyliśmy, że oceny i opinie na temat różnych osób, zjawisk, wydarzeń się pojawiają i staraliśmy się czyścić ten tekst z takich elementów - jak podkreślała Dorota Karaś, obiektywizm jest jedną podstawowych zasad dziennikarskich. - Rada Hanny Krall, powiedziana dobitnie i wprost, jeszcze nam o tym przypomniała. Staraliśmy się tych ocen unikać, żeby dać tę przestrzeń czytelnikowi, żeby sam wyciągnął wnioski na temat różnych wydarzeń z historii Polski - zaznaczyła biografka.

Zdaniem Marka Sterlingowa napisanie początku własnej historii od nowa było wynikiem lęku. - Ten zmyślony życiorys był jakimś rodzajem obrony. Ona go stworzyła zaraz po wojnie. Bała się powiedzieć swojemu otoczeniu, że jest Ukrainką, wtedy podziały były dość poważne, więc korzystając z tego, że wychowała się w polskiej rodzinie, przyjęła tę polską tożsamość. Mam wrażenie, że ona sama w to uwierzyła - tłumaczył.

Fakty ujrzały światło dzienne, kiedy po katastrofie pod Smoleńskiem ukraińskie media napisały o Annie Walentynowicz jako o ukraińskiej bohaterce. - Dla nich absolutnie pozytywna, bohaterska postać, która walczyła z komunistami i jest to postać, która ma korzenie ukraińskie, ale która jednocześnie przez całe życie była Polką - opowiadała Dorota Karaś.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Bartosz Panek

Gość: Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi)

Data emisji: 1.04.2020

uk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet tygodnika "Time", które zdefiniowały ostatnie stulecie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 01:20
Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku. Zobacz serwis specjalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Fotyga: Anna Walentynowicz budziła moje wielkie zaciekawienie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:10
- Była bardzo ważną osobą w "Solidarności" i odczuwało się pewne napięcie między nią a Lechem Wałęsą. Z tego powodu budziła zaciekawienie - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia, europoseł PiS Anna Fotyga. 
rozwiń zwiń