Turów. Rzymkowski: nie możemy doprowadzić do sytuacji, że grupa ekologów przyczynia się do tragedii 40 tys. ludzi
- Kopalnia Turów nie zostanie zamknięta. Nie możemy sobie pozwolić na utratę do 9 proc. energii elektrycznej w systemie. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że grupa ekologów, poprzez polski wymiar sprawiedliwości, przyczyni się do tragedii 40 tys. ludzi, którzy są zaangażowani w funkcjonowanie kopalni i elektrowni - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MEiN i poseł PiS Tomasz Rzymkowski.
2023-06-09, 08:10
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie kopalni Turów. Rząd ma kilka dni na odwołanie się od postanowienia nakazującego wstrzymanie wydobycia węgla. Wcześniej władze ogłosiły, że nie wykonają decyzji wydanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że decyzja WSA ws. kopalni Turów była skandaliczna. - Dziwię się, że wymiar sprawiedliwości wchodzi w tę samą koleinę, która wcześniej była wydrukowana przez TSUE. Wymiar sprawiedliwości wypowiada posłuszeństwo państwu polskiemu, sprzeciwia się rocie przysięgi składanej przy obejmowaniu urzędu sędziowskiego - powiedział Tomasz Rzymkowski.
Decyzja WSA ws. kopalni Turów
Jego zdaniem pewne jest, że kopalnia nie zostanie zamknięta. - Nie możemy sobie pozwolić na utratę do 9 proc. energii elektrycznej w systemie. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że grupa ekologów, poprzez polski wymiar sprawiedliwości, przyczyni się do tragedii 40 tys. ludzi, którzy są zaangażowani w funkcjonowanie kopalni i elektrowni Turów - tłumaczył Rzymkowski.
- Dlaczego organizacje ekologiczne w Niemczech nie atakują działających elektrowni po drugiej stronie Odry? Ten motyw jest stosowany od lat. Wiele inwestycji w Polsce nie może być realizowanych, bo blokują je organizacje ekologiczne zakładane poza Polską - dodał.
REKLAMA
Zobacz także:
- Tusk, Trzaskowski, Hołownia - to oni chcieli zamknięcia Turowa i odejścia od węgla. Teraz uderzają w rząd
- Szef "Solidarności": decyzja sądu ws. Turowa to skandal, nie pozwolimy, by Niemcy sadzili tam szparagi czy ogórki
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 31 maja postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Skargę w tej sprawie złożyły niemieckie miasto Zittau, czeski i niemiecki oddział Greenpeace oraz Fundacja Frank Bold. Niemieccy i czescy ekolodzy sprzeciwiają się działalności kopalni. Twierdzą, że zagraża ona środowisku. Polski rząd odpiera te zarzuty. Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że będzie się odwoływać od postanowienia sądu.
Posłuchaj
Tomasz Rzymkowski gościem Adriana Klarenbacha (24 pytania - Rozmowa poranka) 22:14
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 pytania / Rozmowa poranka
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceszef MEiN, PiS)
Data emisji: 9.06.2023
Godzina emisji: 07.08
REKLAMA
PR24/jt
REKLAMA