Historia

Ofenstwa w Ardenach pod Trójmiastem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 08:00
Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej organizuje inscenizację jednej z najsłynniejszych bitew tej wojny

W lesie pod Trójmiastem powstanie żywa makieta, po której chętnych oprowadzą przewodnicy.

ZAPRASZAMY DO SERWISU II WOJNA ŚWIATOWA

Jak powiedział PAP Mateusz Jasik z działu edukacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na potrzeby przedsięwzięcia w lesie na granicy Gdańska i Gdyni zostanie stworzone coś na kształt dużej diaramy pola bitwy. -Urządzona w terenie o charakterze zbliżonym do górskiego makieta będzie miała wymiary ok. 400 na 160 metrów. Z pomocą rekonstruktorów stworzymy na tej przestrzeni stanowiska pokazujące różne sytuacje z pola bitwy - powiedział Jasik.

Organizatorzy nie chcą zdradzać więcej szczegółów dotyczących inscenizacji. -Chcemy, by projekt był swojego rodzaju niespodzianką dla widzów, by jak najwięcej jego elementów mogło zaskoczyć uczestników - wyjaśnił Jasik. Dodał, że inscenizacja, która ma służyć przede wszystkim celom edukacyjnym, ma pokazać oblicze wojny z punktu widzenia ludzi, którzy brali w niej udział. -Chcemy, aby uczestnicy poznali wojnę oczyma zwykłego żołnierza czy sanitariusza - powiedział Jasik.

Inscenizacja będzie miało miejsce 29 stycznia br. na terenie leśnym na granicy Gdańska i Gdyni. Uczestnicy zostaną dowiezieni na miejsce specjalnymi autobusami wyruszającymi z Gdańska. Te same autobusy odwiozą z powrotem widzów po przedstawieniu. Chętni powinni zgłaszać się do organizatorów wysyłając e-maila pod adresm zapisy@muzeum1939.pl.

Nazywana bitwą o Ardeny ofensywa wojsk niemieckich przeciwko wojskom alianckim na froncie zachodnim miała miejsce między grudniem 1944 a styczniem 1945 r. Dowództwo niemieckie liczyło, że ofensywa ta odmieni złą sytuację wojsk niemieckich na froncie. Chcąc uzyskać efekt zaskoczenia, Niemcy przeprowadzili akcję na zalesionym terenie Ardenów. Operacja nie powiodła się, alianci rozpoczęli kontrofensywę, a Niemcy stracili w niej swoje najsilniejsze rezerwy.

Czytaj także

Muzeum, kóre ma szansę stać się fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 11:48
Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni zostało zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac z kilkudziesięciu krajów z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 00:00
Gdy bomba wybuchła, zamachowca nie było już w budynku, wyszedł pod pretekstem wykonania pilnego telefonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy napadają na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 06:00
W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. Zginęło ponad 55 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gliwickie kłamstwo Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 06:00
31 sierpnia 1939 do siedziby niemieckiej radiostacji w niemieckich wówczas Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w cywilnych ubraniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto katem, a kto ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 16:00
Niemiecki historyk próbuje zrównywać ofiary holocaustu i te, które zginęły w wyniku alianckich bombardowań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rusza budowa Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 12:00
Choć prace budowlane ruszą za kilka miesięcy, już teraz muzeum ogłosiło ogólnopolską zbiórkę pamiątek, związanych z genezą, przebiegiem i konsekwencjami II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Enigma trafiła do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 12:00
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Muzeum II Wojny Światowej egzemplarz Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej.
rozwiń zwiń