more_horiz
Historia

VIII pielgrzymka papieża do Polski. "Bóg okazał nam miłosierdzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 05:35
20 lat temu, 16 sierpnia 2002 roku zaczęła się ostatnia VIII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Głównym hasłem pielgrzymki było "Bóg bogaty w miłosierdzie"
Jan Paweł II w 2002 roku
Jan Paweł II w 2002 rokuFoto: PAP/EPA /Alessandro Bianchi

Ojciec Święty wyleciał o 16:30 z Rzymu do Krakowa. Na lotnisku  Kraków-Balice wylądował o godz. 18:15. Głównym hasłem pielgrzymki było "Bóg bogaty w miłosierdzie" (Ef 2,4). A nam po latach zdawało się, że właśnie wtedy Bóg okazał nam swoje miłosierdzie. Celem pielgrzymki było poświęcenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

W czasie tych czterech dni papież odwiedził także Skawinę i Kalwarię Zebrzydowską. Każde miejsce tej ósmej wizyty nacechowane było niezwykle ważnym i głębokim kultem religijnym. To wyraźne zwrócenie się w kierunku kultu Bożego Miłosierdzia wskazywało niezwykle uniwersalny sposób przeżywania rzeczywistości i własnego życia. Z tych względów właśnie pielgrzymka ta stała się tak istotna i chyba najważniejsza, co widać było choćby w relacjach mediów z całego świata.

Większość wiernych i obserwatorów zdawało sobie sprawę z faktu, że jest ona chyba ostatnią podróżą Jana Pawła II do Ojczyzny. Wszyscy widzieli papieża coraz słabszym. Była to ostatnia pielgrzymka w 2002 roku. W 2003 roku były już tylko cztery krótkie podróże apostolskie do Hiszpanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz na Słowację. W roku 2004 już tylko dwie: do Szwajcarii i Francji.

Portal "Niepodległa" tak zwięźle określa papieskie pielgrzymki: "Podczas podróży zagranicznych Jan Paweł II odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości, wygłosił ponad 2400 przemówień. Niektóre kraje odwiedził kilkakrotnie m. in. Polskę, Francję, USA, Meksyk, Hiszpanię, Portugalię. Łączna długość jego pielgrzymkowych dróg wyniosła ok. 1 mln 700 tys. km Długość ta odpowiada trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem lub prawie 30-krotnemu obiegnięciu Ziemi wokół równika. Poza Watykanem Ojciec Święty spędził w sumie ponad dwa lata swego 26-letniego pontyfikatu".

O ostatnich zaś pisze: "Pierwszą zagraniczną pielgrzymką Jana Pawła II była podróż na Dominikanę, do Meksyku i na Bahama w styczniu 1979 roku. Ostatnią zaś była pielgrzymka do Lourdes 15 i 16 sierpnia 2004 roku". Dodatkowo zwraca uwagę na specjalny gest Ojca Świętego: "Warto podkreślić, że każdą z wizyt Ojciec Święty rozpoczynał od ucałowania ziemi. Gest ten wyrażał głęboki szacunek Papieża dla wszystkich jej mieszkańców. Witającym go rzeszom przedstawiał się jako Papież – Pielgrzym".

W tej VIII pielgrzymce papież poświęcił sanktuarium w Łagiewnikach, zawierzając cały świat Bożemu Miłosierdziu podczas sobotniej mszy o godzinie 10. Spotkał się też później tego samego dnia najpierw z przedstawicielami środowiska akademickiego, a następnie z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i pół godziny później z premierem Leszkiem Millerem. Dwa ostatnie dni pielgrzymki służyły już głównie modlitwie i spotkaniom z polskimi biskupami. Ogromne znaczenie miała także msza w Kalwarii Zebrzydowskiej, najstarszej polskiej golgocie.

Co ciekawe, pielgrzymka ta w swoją dziesiątą rocznicę - w 2012 roku - doczekała się specjalnego albumu "Pożegnanie Ojczyzny" z fotografiami z tej wizyty autorstwa Adama Bujaka i tekstami papieskich wystąpień.

Możliwość tego ostatniego spotkania z Ojcem Świętym był dla nas wszystkich niezwykle ważnym wydarzeniem. Zachęcamy do odwiedzenia licznych stron o Janie Pawle II, znajdziemy tam liczne cytaty także i z tej znaczącej podróży apostolskiej.

PP