X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Raul Hilberg. Przybliżył światu Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 05:40
- W badaniach nad Zagładą na początku był Hilberg. Jego książkę "Zagłada Żydów Europejskich" mają we krwi wszyscy, którzy zajmują się tym tematem. To tak jak Newton dla fizyków – mówił na antenie Polskiego Radia Jerzy Giebułtowski.
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0/Chmouel

2 czerwca 1926 roku urodził się Raul Hilberg, amerykański historyk żydowskiego pochodzenia, autor monumentalnego dzieła "Zagłada Żydów Europejskich".

W 1938 roku po anschlussie wyemigrował z Austrii do Stanów Zjednoczonych. Pod koniec II wojny światowej służył w armii amerykańskiej, gdzie trafił do Departamentu Dokumentacji Wojennej. Badał nazistowską dokumentację, co przyczyniło się do rozpoczęcia prac nad zagadnieniem Zagłady.

Pierwsze wydanie książki "Zagłada Żydów Europejskich" ukazało się w 1961 roku. Trzytomowe dzieło, z początku odrzucane przez wydawców z powodu objętości i szczegółowości, na trwałe weszło w kanon lektur akademickich.

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file"

Sukcesywnie uzupełniana doczekała się wielu wznowień i tłumaczeń (pierwsze polskie wydanie w 2014 roku). Do dzisiaj, mimo znaczącego rozwoju badań nad Zagładą, jest uznawana za najważniejszą, obok dzieł Hanny Arendt, syntezę ukazującą przebieg i organizację "ostatecznego rozwiązania".

Hilberg nad tekstem i uzupełnieniami pracował przez całe życie, aż do śmierci w 2007 roku. To blisko dwa tysiące stron opowieści mechanizmie Zagłady. Autor, poprzez analizę dokumentów, przedstawił historię z punktu widzenia sprawców. To nie jest książka o Żydach, lecz o ludziach, którzy mordowali Żydów. Dziś narracja uległa zmianie, na pierwszym planie figurują opowieści świadków.

Karski-1200x660.jpg
Jan Karski - zobacz serwis specjalny

- Współczesna historiografia może zajmować się ofiarami właśnie dlatego, że sprawców Hilberg już opisał. Na tyle kompletnie, że nikt więcej nie próbował się z tym tematem mierzyć – mówił tłumacz Jerzy Giebułtowski.

Dzieło Hilberga cechuje chłód emocjonalny i powściągliwość, co wiele osób uznaje za wadę. Jednak intencją autora było takie uporządkowanie faktów, aby interpretowały się same, a wnioski pozostawił do wyciągnięcia samym czytelnikom.

- Wiedza o Zagładzie nie przeniknęła jeszcze do powszechnej świadomości społecznej. Aby zakończyć II wojnę światową, musimy dowiedzieć się, zrozumieć i wyciągnąć wnioski. Jesteśmy na wczesnym etapie tej drogi – stwierdził gość audycji.  


Posłuchaj
15:13 Dwojka Poranek Dwojki 27.02.2014.mp3 Jerzy Giebułtowski o książce "Zagłada Żydów Europejskich" Raula Hilberga. (PR, 27.02.2014)

 

Czytaj także

Oskar Schindler - Niemiec, który ratował Żydów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 05:40
Niemiecki przemysłowiec uratował swoich żydowskich pracowników przed zagładą w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej. Po wojnie został odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończenie akcji likwidacyjnej warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 05:45
– Prezes Rady Żydowskiej inż. Adam Czerniakow popełnił samobójstwo. Wiedział on dokładnie, że rzekome przesiedlanie na wschód to śmierć setek tysięcy ludzi w komorach gazowych. Nie mając możności przeciwstawienia się temu, co się stało, wolał odejść – pisał w swoich wspomnieniach Marek Edelman.
rozwiń zwiń