more_horiz
Historia

Bohdan Smoleń. "Potrafił inteligentnie wsadzać szpilki, miał bardzo celne riposty"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 05:49
75 lat temu urodził się Bohdan Smoleń, niezapomniany satyryk kabaretu "Tey". W 2011 roku w poruszającym wywiadzie dla radiowej Jedynki mówił o utracie najbliższych i o własnej chorobie, ale także o najpiękniejszych wspomnieniach z dzieciństwa. Posłuchaj.
Międzynarodowa Wiosna Estradowa.Występ Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia (L) z kabaretu Tey. Poznań, 1978 r.
Międzynarodowa Wiosna Estradowa.Występ Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia (L) z kabaretu Tey. Poznań, 1978 r.Foto: PAP

Największą popularność zdobył dzięki występom w kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika. Kojarzony również z serialową rolą listonosza Edzia ze "Świata według Kiepskich".

Urodzony 9 czerwca 1947 roku w Bielsku Bohdan Smoleń był aktorem, piosenkarzem komediowym, artystą kabaretowym, członkiem słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantropem, założycielem "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Przez pięć lat prowadził polonijny program "Ludzie listy piszą" w TVP Polonia.

W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem). Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez siedem lat w poznańskim kabarecie "Tey".

– Złapałem się na tym, że ludzie wiedzą o moim życiu więcej niż ja sam. Na przykład ile lat siedziałem w więzieniu i za co... Trzeba więc było wszystko poukładać – kpił Bohdan Smoleń. Opowiedział o sobie dziennikarce Annie Karolinie Kłys i tak powstała książka "Niestety, wszyscy się znamy".

Jak mówiła autorka, tytuł to cytat z wypowiedzi Smolenia, który twierdził, że sceniczna popularność nie jest zbyt wiele warta, nie daje tego, co prawdziwa przyjaźni, rodzina. – A ja nie lubię, jak mnie poklepują – wtrącił artysta. Gwiazdor kabaretu "Tey" przyznał, że książka jest też jego rozliczeniem z przeszłością. – Musiałem wyrzucić z siebie to, co się nazbierało...


Posłuchaj
27:32 smolen.mp3 Rozmowa z Bohdanem Smoleniem i autorką jego biografii Anną Karoliną Kłys. (PR, 2011)

Swoją przygodę z kinem Smoleń rozpoczął od filmowej roli "fachowca" w komedii "Filip z konopi" Józefa Gębskiego (1981). Później zagrał jeszcze w kilku filmach, pojawiając się jako pan Stasio w "Kochankach mojej mamy" Radosława Piwowarskiego, z Krystyną Jandą (1985), Komol w "Cesarskim cięciu" Stanisława Moszuka (1987), kierowca Jarząbek i gubernator Manuel Karmello de Bazar w słynnym filmie dla dzieci "Pan Kleks w kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego, z Piotrem Fronczewskim, Henrykiem Bistą i Marylą Rodowicz (1988) oraz ojciec "Borsuka" w filmie dla młodzieży "To my" Waldemara Szarka (2000).

- Potrafił inteligentnie wsadzać szpilki, miał bardzo celne riposty - mówił Andrzej Sikorowski w rozmowie z Polskim Radiem. Dodał, że Bohdan Smoleń nie był "ekspansywny ani krzykliwy", za to "podobny na estradzie i w życiu codziennym".


Posłuchaj
48:38 2016_12_19 13_09_18_PR3_Akademia_rozrywki.mp3 Bohdana Smolenia wspominają jego przyjaciele: Andrzej Sikorowski, Krzysztof Jaślar i Anna Treter. (Akademia rozrywki/Trójka)

 

W 1999 roku związał się na prawie dziesięć lat z serialem komediowym "Świat według Kiepskich", gdzie kreował charakterystyczną rolę listonosza Edzia. Poza tym pojawił się gościnnie na planie sitcomów: "13 posterunek" i "Niania".

Pod koniec lat 80. XX wieku przeżył tragedię życiową - w ciągu niespełna roku stracił żonę i jednego z synów, przestał publicznie występować. Swoje losy z Wielkopolską związał na resztę życia. Zamieszkał w jednej z tamtejszych wsi, hodował kuce szkockie i prowadził założoną przez siebie Fundację Stworzenia Pana Smolenia, zajmującą się hipoterapią dla osób niepełnosprawnych.

im/PAP

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem