more_horiz
Historia

Witold Pyrkosz. "Miał w sobie dużo odwagi, wdzięku i młodzieńczej bezczelności"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 05:39
– Był absolutnym profesjonalistą. Każde spotkanie z Witoldem mogło być lekcją aktorstwa, pokory i cierpliwości. Był wybitnym artystą, który nigdy nie narzekał, w odróżnieniu od wielu młodszych kolegów – mówił reżyser Mariusz Malec. Dziś mija 5. rocznica śmierci aktora.
Witold Pyrkosz, aktor, 2000 r.
Witold Pyrkosz, aktor, 2000 r.Foto: Forum

Niezapomniany jako Pyzdra i Wichura

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, choć w jego dokumentach jako data urodzenia figuruje 1 stycznia 1927 roku. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Debiutował rok później na scenie Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Radomiu. Grał m.in. na deskach Teatru Ludowego w Krakowie, wrocławskiego Teatru Polskiego oraz stołecznych teatrów: Polskiego, Studio, Rozmaitości, Narodowym, na Woli i Ochoty.

W pamięci i sercach widzów zostanie na zawsze za rolę Jędrusia Pyzdry w serialu "Janosik" czy Franka Wichurę z serialu "Czterej pancerni i pies".


Posłuchaj
00:20 Pyrkosz.mp3 Witold Pyrkosz o krytycznym podejściu do swojej pracy. (Archiwum PR)

 

Na swoim koncie miał też blisko 50 ról w Teatrze Telewizji. Na szklanym ekranie Pyrkosz zadebiutował u Jerzego Kawalerowicza, w filmie "Cień" (1956). Prócz tego zagrał m.in. w trzeciej części "Eroiki" (1957) Andrzeja Munka, "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1965) Wojciecha J. Hasa i komedii Sylwestra Chęcińskiego pt. "Sami swoi" (1967). Później znalazł się w obsadzie seriali "Czterej pancerni i pies", "Stawka większa niż życie", "Kopernik", "Daleko od szosy", "Dom", "Kariera Nikodema Dyzmy". 


Posłuchaj
10:29 witold pyrkosz o ulubionych rolach.mp3 Wichura, Pyzdra, Balcerek i Mostowiak - Witold Pyrkosz o ulubionych rolach filmowych i teatralnych. (PR, 15.10.2004)

 

Oprócz tego wystąpił m.in. w filmach: "Bez znieczulenia" A. Wajdy (1978), "Constans" K. Zanussiego (1980), "Był jazz" F. Falka (1981), "Wojna światów - następne stulecie" P. Szulkina (1981). Widzowie kojarzą go głównie z komediami Juliusza Machulskiego: "Vabank" (1981), "Vabank II czyli riposta" (1984), "Kingsajz" (1987) i "Kiler-ów 2-óch" (1999).


Posłuchaj
05:25 witold Pyrkosz o rolach filmowych i mieszkaniu pod Warszawą.mp3 - Były plany, żeby nakręcić trzecią część "Vabank" - mówił Witold Pyrkosz o ulubionych rolach, mieszkaniu pod Warszawą i zajmowaniu się domowymi zwierzętami. (PR, 8.09.2001)

 

W 1983 r. zagrał Józefa Balcerka w serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei. W 1987 roku w "Balladzie o Januszku" Henryka Bielskiego. W latach 90. można go było oglądać w "Banku nie z tej ziemi", "Spółce rodzinnej", "Rodziców nie ma w domu", "Z pianką czy bez". W ostatnich latach - od 2000 roku - Pyrkosz wcielał się w Lucjana Mostowiaka, w serialu "M jak miłość".


Posłuchaj
03:46 witold pyrkosz o castingach.mp3 - Gdybym miał takie doświadczenie jak teraz, 50 lat w zawodzie, to drugi raz nie zostałbym aktorem - mówił Witold Pyrkosz. (PR, 2009)

 

"Nieprawdopodobny talent komediowy"

Dramaturg i reżyser Marek Rębacz, który współpracował z Witoldem Pyrkoszem przy spektaklach "Egzekutor", "Maciejowe podwórko", "Atrakcyjny pozna panią" i "Ciemno", zapamiętał "nieprawdopodobny talent komediowy" aktora. – Jak wszyscy wiemy, komedię wtedy gra się dobrze, gdy gra się ją serio. Witold doskonale to rozumiał. Wszystkie role w moich spektaklach traktował bardzo poważnie – wspominał.

Reżyser Mariusz Malec mówił m.in. o słuchowisku "Myszy i ludzie" według Johna Steinbecka, w którym 88-letni Witold Pyrkosz stworzył swoją ostatnią radiową rolę, a także o tym, że główną cechą jego aktorstwa był umiar. – Prawdziwy zawodowiec to ktoś, kto wie, gdzie jest granica między komunikatem a przerysowaniem. Witold nigdy nie przegrywał postaci, a to było trudne zadanie w komediowych rolach – opowiadał.

Małgorzata Pieńkowska, która przez wiele lat występowała z Witoldem Pyrkoszem w popularnej produkcji telewizyjnej "M jak Miłość", wspominała swojego "serialowego tatę" jako "kolorowego i bardzo młodego człowieka". – Imponował mi tym, że, mając 90 lat, ciągle chciał pracować i ciągle miał pomysły – powiedziała aktorka, opowiadając anegdoty m.in. o tym, jak jej starszy kolega pisał sobie kwestie w... talerzu.


Posłuchaj
53:00 2017_04_22 19_00_00_PR2_Audycja_specjalna.mp3 Wiecznie młody zawodowiec. Witolda Pyrkosza wspominają aktorzy, reżyserzy i przyjaciele. (PR, 2017)

 

- To człowiek, który nigdy nie narzekał. Jemu nigdy nie było za gorąco, nigdy nie za długo. Biorąc życie takim, jakie jest i umiejąc to sobie poukładać w głowie, żyje się 90 lat, tak jak Witek - mówiła Teresa Lipowska, czyli jego serialowa żona Barbara z "M jak miłość".


Posłuchaj
03:21 Jedynka Po prostu kultura Pyrkosz 23 kwiecień 2017.mp3 Teresa Lipowska, Marian Opania - przyjaciele wspominają Witolda Pyrkosza. (PR, 2017)

 

Witold Pyrkosz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Złotym Krzyżem Zasługi, oraz nagrodzony m.in. Telekamerą i SuperWiktorem. Ostatnie 20 lat mieszkał w Górze Kalwarii, przez dwie kadencje był też radnym powiatu piaseczyńskiego. Zmarł 22 kwietnia w wieku 90 lat.

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem