more_horiz
Historia

Co stało się ze szczątkami poległych pod Waterloo? Naukowcy proponują makabryczną hipotezę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 05:40
Od bitwy, która kończyła epokę napoleońską, minęło 207 lat. Poległo w niej najprawdopodobniej ponad 40 tys. ludzi. Mimo to badaczom nie udało się odnaleźć masowych grobów żołnierzy. Zdaniem brytyjskich archeologów mogiły te padły ofiarą grabieży o przemysłowej skali.
Napoleon pod Waterloo
Napoleon pod WaterlooFoto: Polona.pl/dp

Tysiące poległych 

Bitwa pod Waterloo rozegrana 18 czerwca 1815 roku była ostatnim akordem epoki napoleońskiej. Licząca niemal 65 tys. żołnierzy armia francuska (w jej składzie walczyli też Polacy) starła się na belgijskich polach z siłami koalicyjnymi złożonymi z Brytyjczyków, Holendrów i Prusaków w liczbie ponad 120 tys. żołnierzy. Starcie zakończyło się klęską sił Napoleona Bonaparte, który wkrótce musiał abdykować i został zesłany na Wyspę św. Heleny.

Batalia pochłonęła życie ponad 40 tys. żołnierzy. Tymczasem do dzisiaj na polach, gdzie rozegrała się bitwa odkryto tylko nieliczne szczątki żołnierzy m.in. szkielet odkryty w 2015 roku podczas budowy parkingu oraz odkryte w 2019 roku pozostałości amputowanych nóg. Gdzie znajdują się ciała poległych?

Czytaj także: 


Makabryczna teoria

Prof. Tony Pollard, dyrektor Centrum Archeologii Pola Bitwy na Uniwersytecie w Glasgow przebadał nowo odnalezione opisy i rysunki pobojowiska Waterloo, a także listy i wspomnienia szkockiego kupca mieszkającego w Brukseli, Jamesa Kera, który odwiedził miejsce bitwy w kilka dni po jej zakończeniu i opisał mężczyzn umierających w jego ramionach. Relacje te opisują dokładną lokalizację trzech masowych grobów zawierających do 13 tys. ciał każdy.

Dlaczego zatem nigdy nie odnaleziono tych masowych grobów? Zdaniem Pollarda rozwiązaniem zagadki jest makabryczny proceder związany z produkcją nawozu.

- Co najmniej trzy artykuły prasowe z lat dwudziestych XIX wieku wspominają o przywozie ludzkich kości z europejskich pól bitewnych w celu produkcji nawozu – wyjaśnia prof. Pollard. - Europejskie pola bitew mogły stanowić obfite źródło kości, które można było zmielić na mączkę kostną, którą wykorzystywano jako nawóz. Jednym z głównych rynków zbytu dla tego surowca były Wyspy Brytyjskie.

Wieloletnie badania

Pollard wskazuje, że masowe groby na polu bitwy mogły stać się celem dla hien cmentarnych poszukujących kości.

- Miejscowa ludność mogła wskazać rabusiom lokalizację masowych grobów. Niewykluczone, że na trop mogił naprowadzały ich też przewodniki i książki podróżnicze – wskazuje.

Brytyjski uczony, który jest także głównym specjalistą organizacji Waterloo Uncovered, ma zamiar sprawdzić swoją hipotezę. W tym celu planuje przeprowadzenie kilkuletnich badań w miejscach wskazywanych przez źródła historyczne jako lokalizacja masowych grobów, bowiem nawet jeśli mogiły te zostały ograbione, to w ich miejscu powinny pozostać geologiczne ślady ich wcześniejszej obecności.

EurekaAlert!/Journal of Conflict Archaeology/bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem