"Z kryzysem migracyjnym trzeba nauczyć się żyć"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 19:00
- W przyszłości należy spodziewać się raczej wzrostu ruchów migracyjnych - podkreślił bułgarski politolog Ivan Krastev. Rozmowa o wpływie kryzysu migracyjnego na Bałkany przyniosła kilka ważnych refleksji ogólniejszej natury.
Audio
  • Rozmowa o kryzysie migracyjnym, nie tylko na Bałkanach (Puls świata/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Freedom House/flickr

- Migracji nie muszą napędzać konflikty. Po prostu ludzie z krajów ubogich mają coraz lepszą wiedzę na temat poziomu życia w krajach bogatych. Okazuje się, że łatwiej jest im przekroczyć granicę na przykład Unii Europejskiej niż granicę biedy we własnym kraju - wyjaśnił nasz ekspert.

Ivan Krastev podkreślił, że kryzys migracyjny może się okazać bardzo efektywną bronią polityczną. - Znamy 75 przypadków, w których fale uchodźców zostały wykorzystane właśnie jako taki oręż. W 2/3 z nich ta broń okazała się skuteczna - mówił. Kto dziś może po nią sięgnąć?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Ivan Krastev (bułgarski politolog, filozof polityki, analityk, publicysta, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii, współzałożyciel ośrodka analitycznego o nazwie Europejska Rada Spraw Zagranicznych, związany z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu)

Data emisji: 26.04.2016

Godzina emisji: 17.45

mm/jp

Czytaj także

Czy można dyskutować o przyjmowaniu uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 21:00
- To nieetyczne - uważa Rafał Kostrzyński z ONZ. - Tak, warto jednak zapytać, jakich uchodźców przyjmujemy - skomentowała politolożka dr Monika Gabriela Bartoszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wsparcie Turcji rozwiąże kryzys uchodźczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:20
Na Malcie zakończyły się dwa szczyty w sprawie uchodźców - jeden unijny, drugi europejsko-afrykański. Liderzy państw Europy dyskutowali o tym, jak poradzić sobie z kryzysem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uchodźcy syryjscy znaleźli się w pułapce?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:00
ONZ wezwała Turcję do otwarcia granic z Syrią. W kraju tym przebywa już jednak 2,5 miliona Syryjczyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Dziemidowicz: Grecja jest na początku łańcucha nieszczęść

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 18:30
- Partnerzy w Unii Europejskiej zawsze wskazują na sąsiada, który jest najbardziej winny. Ponieważ w kwestii uchodźców Grecja jest na początku łańcucha nieszczęść, wskazują na nią - mówi Grzegorz Dziemidowicz.
rozwiń zwiń