Anna Cymer: warto nauczyć się czytać historię z architektury [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 15:07
- Duża część budynków i przestrzeni jest opowieścią o epoce, którą można czytać jak podręcznik, zależało mi na wpisaniu tego zbioru budynków w szerszy kontekst. Nie chodzi o to, aby wszystkich rozpaczliwie bronić, dotyczy to każdej epoki. Z barokowych pałaców więcej się dowiemy, jeżeli zrozumiemy kontekst, w którym powstały - mówiła w Dwójce historyczka architektury Anna Cymer, autorka książki "Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji".

ZOBACZ WIDEO:

[You Tube Dwójki]

  • Gościem audycji "Poranek Dwójki" była historyczka architektury Anna Cymer.
  • Rozmawialiśmy o jej książce "Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji".

Architektura - zmiany sięgają przełomu lat 70. i 80.

Ta publikacja to panorama architektoniczna dekady, a obszernemu tekstowi towarzyszy prawie 200 wykonanych przez autorkę kolorowych zdjęć przedstawiających budynki z różnych miast i miasteczek Polski, bibliografia, indeks osób i pracowni architektonicznych oraz miejscowości. - To były długie lata 90., gdyż zaczęły się 10 lat wcześniej, niż wskazywał kalendarz. Chodzi o przemiany, które kojarzymy z transformacją i zmianą ustrojową, a co za tym idzie - również estetyczną. W architekturze te zmiany korzeniami sięgają nawet przełomu lat 70. i 80., co nie do końca sobie uświadamiamy - podkreśliła Anna Cymer.

Rok 1989 to w architekturze data symboliczna

Rok 1989 był rokiem przełomowym. - Potrzebujemy cezur, konkretnych miejsc w historii, ale w architekturze to data symboliczna. Większość najważniejszych przemian zaszła wcześniej, potem ta stylistyka lat 90. się rozwinęła i trwała w wielu realizacjach jeszcze długo po roku 2000. To często są mody, które się długo utrzymują, lata 90. są tak rozciągnięte na trzy dekady - zaznaczyła historyczka architektury.


Posłuchaj
18:33 2024_03_12 09_32_55_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Anna Cymer: warto nauczyć się czytać historię z architektury (Poranek Dwójki)

Nauczyć się czytać historię z architektury

- Architektura jest piekielnie istotna, wszyscy jesteśmy na nią skazani i z niej korzystamy, jesteśmy do tego zmuszeni. Chciałabym bardzo, abyśmy nauczyli się czytać historię z architektury. Jestem przekonana, że duża część budynków i przestrzeni jest opowieścią o epoce, którą można czytać jak podręcznik. Moim zdaniem w architekturze lat 90. widać to najbardziej, jest to uderzające i najprostsze do odczytania. Jest tak inna od tego, co było wcześniej i co było później, to mimo wszystko był bardzo krótki moment w historii. Przyniosła obiekty, które są materializacją emocji, idei, ambicji, marzeń, tego całego niezwykłego nastroju tamtych czasów - podkreśliła rozmówczyni Aldony Łaniewskiej-Wołłk.

Czytaj też:

Kontekst czasu - inne spojrzenie na budynki i przestrzeń

Dodała, że chodziło o zebranie pewnych kontekstów architektury. - Przy poprzedniej książce o czasach PRL-u i przy tej również zależało mi na wpisaniu tego zbioru budynków w szerszy kontekst. Jego brak utrudnia zrozumienie architektury, wydajemy sądy estetyczne, mówimy: to brzydkie, tego nie chcemy, zapomnijmy o tym, zlikwidujmy. Dzięki zrozumieniu kontekstu czasu można na te budynki spojrzeć inaczej. Nie chodzi o to, aby wszystkich rozpaczliwie bronić, dotyczy to każdej epoki. Z barokowych pałaców więcej się dowiemy, jeżeli zrozumiemy kontekst, w którym powstały - zauważyła Anna Cymer.

Anna Cymer, "Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji" (okładka książki) Anna Cymer, "Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji" (okładka książki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Anna Cymer (historyczka architektury)

Data emisji: 12.03.2024

Godzina emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Miasta bez barier architektonicznych. "Olbrzymia praca do wykonania"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 10:35
- Staramy się we wszystkich środowiskach współdziałać, by tych barier było mniej, jednak to droga wyboista, kręta i długa - mówił w Polskim Radiu 24 dr inż. arch. Jan Cieśla, pełnomocnik SARP ds. dostępności i projektowania inkluzywnego, który dyskutował z Maciejem Augustyniakiem z Fundacji Polska Bez Barier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urbanistyka w Polsce. "Pojawiają się dobrze zaprojektowane osiedla"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 15:10
- Są próby realizowania osiedli, które są przeciwieństwem tego, co realizowano w latach 90. - "osiedli łanowych" i plomb w centrach miast - mówił w Polskim Radiu 24 urbanista Wojciech Wojtowicz, który o problemach urbanistycznych polskich miast dyskutował z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
rozwiń zwiń