"Odwaga i strach". Wojenne koszmary Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 10:43
W audycji "Wybieram Dwójkę" zrelacjonowaliśmy wręczenie Oli Hnatiuk nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę października.
Audio
  • Rozmowa z Olą Hnatiuk, autorką książki "Odwaga i strach" (Wybieram Dwójkę)
  • Zaproszenie na wystawę w Muzeum Literatury w Warszawie zatytułowaną "Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…" (Wybieram Dwójkę)
  • Edward Hirsch i Adam Zagajewski o wieczorze poetyckim z okazji urodzn Zbigniewa Herberta (Wybieram Dwójkę)
  • Dorota Segda i Bogdana Jarocka-Zaborowska o książce "Kogo szukał, czego chciał" (Wybieram Dwójkę)
Defilada żołnierzy Armii Czerwonej w zdobytym Lwowie w 1944 r.
Defilada żołnierzy Armii Czerwonej w zdobytym Lwowie w 1944 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Zapowiedzieliśmy także nową wystawę w Muzeum Literatury w Warszawie zatytułowaną "Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…". To próba przedstawienia postaci polskiej poetki żydowskiego pochodzenia - Zuzanny Ginczanki (1917-1944), jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym.

Zdaliśmy ponadto relację z wieczoru poetyckiego zorganizowanego z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. W wieczorze wezmą udział Edward Hirsch i Adam Zagajewski.

Rozmawialiśmy też o książce "Kogo szukał, czego chciał" o wybitnym reżyserze teatralnym Jerzym Jarockim. Autorem publikacji jest jego brat - pisarz i reporter Robert Jarocki. To pierwsza literacka opowieść przedstawiająca najważniejsze epizody z życia wielkiego reżysera. O książce opowiedzą Dorota Segda, jedna z ulubionych aktorek Jarockiego, córka reżysera Bogdana Jarocka-Zaborowska, a także wnuczka Jerzego Jarockiego Zofia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 29.10.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/mm/bch

Czytaj także

Atlantyda kresów. Mariusz Olbromski nie tylko o Drohobyczu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:00
– Przedwojenny Drohobycz był mekką kultury polskiej i międzynarodowej. Burmistrz miasta miał doktorat. Wejście Sowietów okazało się kulturalną katastrofą – mówił w Dwójce Mariusz Olbromski, filolog, poeta, eseista, muzealnik, autor książki " Róża i kamień. Podróże na kresy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mordor, czyli niezałatwione sprawy na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 18:00
- Kawałek świata sprzedaje się dzień po dniu. I to się odbije Zachodowi czkawką, zwłaszcza nam, bliskim kuzynom, Słowianom - mówił o Ukrainie reżyser spektaklu "Przyjdzie Mordor i nas zje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filolog klasyczny, o którego biją się miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:50
- Włodarze zwracali się do mnie z propozycją, ażeby akcja mojej powieści rozgrywała się w ich mieście. Zwykle odmawiałem z prostego powodu - mówił w Dwójce Marek Krajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 13:56
Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku jest plastyka obrzędowa i zdobnicza. Więcej na ten temat mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń