Historia

95. urodziny papieża Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 05:48
95 lat kończy kardynał Joseph Ratzinger, następca papieża Jana Pawła II i poprzednik papieża Franciszka, pierwszy od XIII wieku biskup Rzymu, który zdecydował się na abdykację.
Papież Benedykt XVI
Papież Benedykt XVI Foto: Giulio Napolitano/shutterstock

Droga do Watykanu

Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 roku, w Marktl, w Bawarii. Jego rodzina była przeciwna ideologii nazistowskiej - doświadczyła zbrodniczości reżimu, kiedy kuzyn Ratzingera cierpiący na zespół Downa został prawdopodobnie poddany eutanazji przez państwo. W wieku 14 lat Joseph Ratzinger został przymusowo wcielony do Hitlerjugend, a następnie do oddziałów pomocniczych w wojsku.

W 1951 roku, razem z bratem, przyjął święcenia kapłańskie. Został mianowany w 1977 roku arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.

Następca papieża-Polaka

Kardynał Joseph Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Przez 24 lata pełnił wysoką funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Po śmierci św. Jana Pawła II 2 kwietnia 2005, Ratzinger był uważany za jednego z najpoważniejszych kandydatów do objęcia tronu piotrowego. Został wybrany w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, 19 kwietnia 2005, tuż przed godziną 18. Tradycyjne "Habemus papam" zostało wypowiedziane 40 minut później. Nowego papieża przywitał stutysięczny tłum zgromadzony na Placu św. Piotra.

- To najwierniejszy uczeń i student Jana Pawła II. Człowiek wielkiej wiary i wielkiej modlitwy - oceniał na antenie Polskiego Radia o. Jan Góra w dniu wyboru Ratzingera na papieża.

Ratzinger przybrał imię Benedykt XVI. Został 265. papieżem i pierwszym od XI wieku Niemcem wybranym na tę godność.

- Jest to postać trudna do zaszufladkowania przez jego przeciwników. Z jednej strony jest w nim nieustraszoność i duża moc, a z drugiej strony to nie jest człowiek, który się zachowuje jak terrorysta, jak jakobin. To człowiek dialogu, głęboko ekumeniczny – o wiele bardziej niż się jego wrogom wydaje. On wyrasta z tego, co najlepsze w ekumenizmie niemieckim – mówił na antenie Polskiego Radia ks. prof. Jerzy Szymik.

Posłuchaj
23:52 [i] 06.01.2019 Życie z duszą czy bez.mp3 Audycja Filipa Memchesa z cyklu "Życie z duszą czy bez" poświęcona sylwetce Benedykta XVI. (PR, 6.01.2019)

 

Benedykt XVI odbył 24 zagraniczne podróże apostolskie. Drugą z nich była pielgrzymka do Polski w dniach 25-28 maja 2006 roku. Papież odwiedził Warszawę, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim.

– Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1979 roku – mówił papież po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie.

Abdykacja

Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 28 lutego 2013, do godz. 20. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja ojca świętego od 1294 roku. Papież jako powód swojej decyzji podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat.

Jego następcą został 13 marca 2013 kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Benedykt XVI spędzia ostatnie lata życia w klasztorze Mater Ecclesiae, znajdującym się w Ogrodach Watykańskich. Jak mówił jego prywatny sekretarz, arcybiskup Georg Gänswein, Benedykt XVI spędza dnie głównie na modlitwie i czytaniu książek. W wieku 93 lat został najstarszym papieżem w historii. 

bm

Czytaj także

Historyczne spotkanie. Franciszek u Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 12:56
W Castel Gandolfo pod Rzymem rozpoczyna się bezprecedensowe spotkanie dwóch papieży. Watykan uprzedziły, że nie będzie z niego transmisji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z głębi naszych serc". Kontrowersje wokół książki z tekstem Benedykta XVI i celibatu księży

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 11:57
- Dyskusja dotyczy tego, Czy Benedykt XVI jest autorem książki "Z głębi naszych serc", czy tylko kontrybutorem? Czy autor jednego z dwóch tekstów, jednej czwartej książki, jest jej współautorem. Czy jego imię powinno być na okładce? - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Barcikowski z kwartalnika "Christianitas". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa". Mija 17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 03:45
17 lat temu zmarł papież Jan Paweł II. Duchowny z kraju zza "żelaznej kurtyny", który doświadczył dwóch systemów totalitarnych stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
rozwiń zwiń