more_horiz
Historia

Wiesław Chrzanowski – nauczyciel demokratycznej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 05:45
Przetrwał okupację niemiecką, represje stalinowskie i przechował wszystko to, co najcenniejszego było w przedwojennej Polsce, żeby przenieść to do Polski demokratycznej. Pokolenie Solidarności widziało w nim "jednego ze swoich ważnych politycznych i życiowych nauczycieli, nawet wtedy, gdy różniły ich poglądy i ideowe korzenie". Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 roku. 
Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej upamiętniający prof. Wiesława Chrzanowskiego, Marszałka Sejmu I kadencji prezentowany w Sejmie. Warszawa, 16.04.2013.
Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej upamiętniający prof. Wiesława Chrzanowskiego, Marszałka Sejmu I kadencji prezentowany w Sejmie. Warszawa, 16.04.2013. Foto: PAP/Reprodukcja

Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku. W czasie II wojny światowej był przewodniczącym tajnego Koła Prawników Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, działał także w organizacji młodzieżowej związanej ze Stronnictwem Narodowym. Należał do Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie AK "Harnaś".

Po wojnie był przewodniczącym Chrześcijańskiego Związku Młodzieży, związanego ze Stronnictwem Pracy.

W 1948 roku został aresztowany za próbę utworzenia masowego ruchu katolicko-narodowego i "obalenia siłą ustroju Polski Ludowej". Skazany na 8 lat więzienia, karę odbywał w więzieniach we Wronkach i Rawiczu. Zwolniony po 6 latach, w roku 1956 został zrehabilitowany.

Przypominamy nagrane w 2008 roku jego wspomnienia: opowieści o młodości, czasie wojny i latach więzienia. Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

Posłuchaj
08:16 CHRZANOWSKI RAZ.mp3 Wiesław Chrzanowski wspomina dom rodzinny. (PR, 2008)

Posłuchaj
13:14 chrzanowski2.mp3 Wiesława Chrzanowskiego wspomnienia z okresu wojny. (PR, 2008)

 

Posłuchaj
13:11 chrzanowski-3.mp3 Wiesław Chrzanowski o czasie Powstania Warszawskiego. (PR, 2008)

Posłuchaj
08:24 CHRZANOWSKI CZWARTEK.mp3 Wiesław Chrzanowski wspomina lata 1945-46. (PR, 2008)

Posłuchaj
08:17 CHRZANOWSKI PIATEK.mp3 Wiesław Chrzanowski wspomina czas aresztowania i więzienia po założeniu "Tygodnika Warszawskiego". (PR, 2008)

Choć ukończył studia i odbył aplikację adwokacką w 1960 roku, przez ponad 20 lat kolejni ministrowie sprawiedliwości sprzeciwiali się wpisaniu go na listę adwokatów. W tym okresie Chrzanowski pracował m.in. jako pomocnik radcy prawnego w spółdzielniach spożywców, następnie w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz w Spółdzielczym Instytucie Badawczym.

Był członkiem zespołu informacyjnego przy prymasie Polski Stefanie Wyszyńskim. Od połowy lat 70. współpracował z tworzącą się opozycją polityczną. W latach 1980-1981 był doradcą Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz współautorem pierwszego projektu statutu NSZZ "Solidarność". Jako adwokat reprezentował "Solidarność" w postępowaniu rejestracyjnym.

W 1989 roku Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii, którą kierował przez pięć lat. W 1991 roku w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego został ministrem sprawiedliwości. 

W roku 1992 jego nazwisko znalazło się na tzw. liście Macierewicza, która miała przedstawiać byłych tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Zarzuty przeciwko Chrzanowskiemu nie potwierdziły się i w 2000 roku został prawomocnie uwolniony przez Sąd Lustracyjny z zarzutu, że był agentem SB.

Chrzanowski sam wystąpił do sądu o ustalenie, że nigdy nie był agentem służb specjalnych PRL. Po ogłoszeniu wyroku Sądu Lustracyjnego powiedział m.in., że była to dla niego życiowa sprawa oraz że warto było się poddać lustracji. W jednym z wywiadów Chrzanowski powiedział, że gdyby uznano, iż był agentem, byłoby to przekreślenie jego życia.

Posłuchaj
22:57 wspomnienie o wiesławrie chrzanowskim___v2012002406.mp3 Wspomnienie o Wiesławie Chrzanowskim - archiwalna audycja Doroty Truszczak (Jedynka, 30.04.2012)

Wiesław Chrzanowski był wieloletnim profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcą prawa. W 1982 roku rozpoczął pracę jako wykładowca na KUL, od 1987 roku jako profesor. W latach 1987-1990 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego.

im/PAP


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem